Jak przykleić coś na swoim samochodzie.

Dodano:2024-10-14
Kategorie:Porady

Jeśli masz pomysł żeby przykleić coś na swoim samochodzie to ja podpowiem Ci jak to zrobić.

Nie zawsze samochód musi posiadać na sobie okleinę reklamującą daną firmę, czasami ma to być element dekoracji czy tuningu wizualnego. Wszystkie pomysły można zrealizować za pomocą drukowanej folii POLIMEROWEJ lub WYLEWANEJ.

Przed wyborem odpowiedniej folii warto przemyśleć jak będzie wyglądał projekt graficzny oraz przez jakie elementy karoserii będzie przebiegał. To bardzo ważne, ponieważ pozwala na dobór odpowiedniej folii.  Jeśli grafika będzie umieszczona na płaskich elementach samochodu to polecam użycie folii polimerowej, oczywiście zabezpieczonej laminatem z filtrem UV który przedłuży żywotność kolorów wydruku. Taka folia dostępna jest w dwóch wersjach kleju: szary ciągły i szary kanalikowy. Klej szary ciągły charakteryzuje się większą siłą klejenia ale może sprawiać kłopoty podczas klejenia przez niedoświadczonego aplikatora, za to klej szary kanalikowy świetnie współpracuje z aplikatorem ponieważ odprowadza zagazowania które mogą powstać podczas klejenia czyli mówiąc krótko nie pozwala na robienie bąbli.

Pewnie pojawia się w Waszych głowach pytanie jak określić które powierzchnie są płaskie a które nie. Dla przykładu napisy umieszczone na grafice poniżej "CAR MOCKUP YOUR BRAND HERE" to elementy umieszczone na względnie płaskiej powierzchni więc możemy je wykleić z folii polimerowej. Natomiast pomarańczowo-czarna grafika konieczna by już była do wydruku na folii wylewanej, ponieważ obejmuje powierzchnię zagiętą w trzech płaszczyznach i przechodzi dodatkowo przez przetłoczenia.
samochód z okleinąFolia wylewana również występuje w dwóch wersjach kleju czyli szary ciągły i szary kanalikowy. Dodatkowo do tej grupy materiałowej dedykowane są również laminaty w formie wykończenia błysk i mat. Folia wylewana pozwala okleić nam wszelkie przetłoczenia na całej karoserii samochodu. Jest to możliwe dzięki temu, że folia pod wpływem temperatury jest rozciągliwa, ale również po podgrzaniu wraca do pierwotnego kształtu. Te właściwości sprawiają, że dopasuje się idealnie do powierzchni samochodu. Chcąc więc okleić pojazd profesjonalnie powinniśmy zastosować jedną z tych grup materiałowych lub obie naraz.

Jeśli Twoja grafika jest odpowiednia dla użycia foli polimerowej to elementy takie jak napisy czy nieregularne kształty logotypu muszą zostać wycięte na ploterze, wtedy grafika będzie miała projektowany kształt. Aby móc przenieść na powierzchnię karoserii taki element potrzebna jest tak zwana folia transportowa którą nanosi się na naklejkę przed odklejeniem od podkładu. Podczas zamawiania materiału trzeba wybrać tę opcje z dostępnych atrybutów. Materiał który otrzymasz będzie wtedy gotowy do przyklejenia w całości a nie jako pojedyncze elementy.

Do takiej aplikacji potrzebny będzie:

-płyn którym odtłuścisz powierzchnię na którą będzie klejona folia
-rakla z filcem za pomocą której z łatwością ułożysz folię.


płyn i rakla















Podsumowanie:


  • określamy jak ma wyglądać nasz projekt
  • wybieramy właściwą folię POLIMEROWA lub WYLEWANA
  • zaznaczamy wszystkie potrzebne atrybuty czyli rodzaj kleju, laminat i ewentualnie opcje wycinania na ploterze
  • jeśli jest taka potrzeba zaznaczamy opcję transportu foliowego
  • dodaj plik graficzny i ewentualnie linie cięcia na ploterze
  • złóż zamówienie w naszym sklepie

Po otrzymaniu materiałów sprawdź czy wszystkie zamówione elementy dotarły. Przygotuj powierzchnię na którą będą klejone materiały. Na tym etapie warto się przyłożyć tak aby na lakierze nie było żadnych zabrudzeń, resztek smoły czy innych zanieczyszczeń które mogą wpłynąć na jakość przyklejenia. Jeśli powierzchnia jest czysta i odtłuszczona można przystępować do klejenia. Życzę powodzenia i oczywiście satysfakcji z samodzielnie oklejonego samochodu.